EKO ETİKET / ECO LABEL Belgelendirme

Eko Etiket Nedir ?

Eko Etiket Nedir ?

ISQ Eko Etiketleri, Gönüllülük prensiplerine dayalı, tüketicilerin daha yeşil ürün ve hizmetleri ayırt edebilmelerine yardımcı olmak, üretici ve tüketicilerin çevre duyarlılıklarını artırmak için oluşturulmuş, katılımcı, piyasa temelli ekonomi aracı bir işarettir.

ISQ, Eco Etiket uygulamalarını, Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından 1990’ lı yıllarda geliştirilen çevre etiketleri ile ilgili aşağıda belirtilen kılavuz standartlarını da dikkate alarak yapmaktadır.

ISO 14020 – Tüm çevre etiketlerini içeren rehber

ISO 14021 – Tip II – Kendinden beyanlı çevre etiketleri (genellikle sadece bir nitelik içeren, bazen bir şirketin çevre amblemi gibi)

ISO 14024 – Tip I – Çevresel açıdan önderlik eden, hemen hemen çoğunun üçüncü taraf kuruluşlar tarafından ifade edildiği çevresel etiketler;

ISO 14025 – Tip III – Genellikle bir matris şeklinde detaylı bilgi içeren çevresel beyanlardır.

ISQ Eko-etiketleri, ISO 14024 Tip I Çevre etiketleme sistemi dâhilinde tanımlanır ve gönüllü olarak kullanılan bir etiket sistemidir. ISQ Eko Etiket kriterleri çevresel fayda yaratılabilmesi için temel öneme sahiptir. Kullanılan kriterlerin çoğu ürünün tüm yaşam döngüsü boyunca ortaya çıkaracağı çevresel etkiler düşünülerek belirlenmiş olduğundan, bu etiketler tüketicilere çevreye en duyarlı ürünleri seçme imkanı sunan nitelikli ürün/hizmet etiketi olarak değerlendirilir. Tip I Eko etiketleme ile elde edilmek istenen sonuç, çevresel açıdan iyi olan ürünlerin tercih edilebilmesine ortam sağlamaktır. Eko-etiketler, bu etiketi taşıyan ürünlerin çevresel açıdan öncelikli ürünler olduklarını göstermek için kullanılır.

Eko etiket kontrol kriterleri, Çevre kirliliği, Enerji tüketimi ve yönetimi, Atık üretimi ve yönetimi Kaynak kullanımı, kaynakların tükenmesi, Doğal kaynak yönetimi, Biyo-çeşitlilik, Ekosistem sağlığı İnsan sağlığı şeklindedir.

Kontrollerde ISO 14001 Sertifikası ve uygulaması olan Kurum ve Kuruluşlar avantaj sağlarlar.

Her etiketleme için kontrol gerekli olmayabilir. Kontrol kararı Başvuru Değerlendirmesi yapan ISQ uzmanlarından oluşan komiteye aittir.

ISQ Global Eko Etiketleri, ürün ve hizmetlerin yanı sıra şirketlerin tanıtımına, itibarına ve değerine katkıda bulunan çevreci markalar olarak değerlendirilirler.

Eko Etiket Tarihçesi

Eko Etiketi fikri ilk olarak 1987 yılında ortaya çıkmıştır. Avrupa Komisyonu Eko-Etiket fikrini üye ülkelerle ve Avrupa Parlamentosu’nda tartışmaya açmış ve üç yıllık bir süreç sonrasında Birlik Konseyi’nin (EEC) No. 880/92 regülasyonu yani...

Devamı...

Eko Etiket Ne İçin Kullanılır ?

ISQ Eko Etiketleri Sertifikasyon programı çevre dostu ürünleri ve hizmetleri tanımlamak için kullanılır. ISQ ECO LABELS kriterleri, belirli bir ürünün kullanım için uygun olduğunu ve yaşam döngüsü boyunca çevresel etkiyi azaltacağını garanti etme...

Devamı...

Eko Etiketi Sektörel Kapsamı - Eko Etiketi Kimler Alabilir ?

Ecoglobalmark ISQ-NAP3 standardı kriterleri ile, ürün için hammadde seçiminden, imalata, dağıtımına, servisine, hizmetine, tüketimine ve kullanımı bittiğinde geri dönüşümünün sağlanmasına...

Devamı...

Eko Etiket Belgelendirme Süreci - Nasıl Alınır ?

Eko etiketi alımı için 4 aşama işletilmektedir. Bunlar;
Aşama 1:
ISQ Eko Etiketi alacak hizmet yada ürünleri için başvuru yaparlar....


Devamı...

Eko Etiketin Faydaları

Ekoglobalmark etiketi, dünyada ürünlerini satmak isteyen birçok üretici tarafından anlaşılmıştır. Yaprak logosu taşıyan ürünler Avrupa Birliği ve Dünya genelinde pazarlanmaktadır.
Program gönüllülük esasına dayandığı için ticari engeller...
Devamı...

Eko Etiket Kullanım İzni

4 Aşamalı Belgelendirme sürecini tamamlayıp etiketi/sertifikayı almaya hak kazanan kurum/kuruluşlara ISQ tarafından ISQ-ECO.G.10.02-LOGOLABEL USER GUIDE-LOGO-ETIKET KULANIM REHBERİ’ ne uygun şekilde etiketi kullanma izni...

Devamı...

Eko Etiket Sektörel Standartları

ISQ-Globallabels Eko etiketiketleri tüm sektörler için oluşturduğu ISQ-NAP3 standartları doğrultusunda belgelendirme yapmaktadır.
Bu standartlar için;...

Devamı...

Hukuki Süreç

Eko Etiketler gönüllülük ilkesini benimsemiştir. Etiketi kullanma hakkı elde eden kurum veya kuruluşlar etiket kriterlerini sağlamak ve sürdürmekle yükümlüdürler.
Eko etiketi kullanım yetkisi veren Kuruluşlar...

Devamı...

Eko Etiket Belgelendirmesi Yapılan Sektörler

ECO TEKSTİL
Teknoloji ve globalleşme ile küçülen dünyamızda her ülke diğer ülkelerle rahatlıkla ticaret yapabilmekte iletişim kurabilmektedir. Tekstil ve...

Devamı...

Popüler Hizmetler

doğal gıda belgesi
Doğal Gıda Belgesi

Ürün Belgelendirme

akredite helal belgesi
Akredite Helal Belgesi

Gıda Belgelendirme

iso 9001 kalite belgesi
ISO 9001 Kalite Belgesi

Sistem Belgelendirme

iso 13485:2016 medikal cihazlar belgesi
ISO 13485 Medikal Cihazlar Belgesi

Sistem Belgelendirme

iso 14001:2015 çevre yönetim belgesi
ISO 14001 Çevre Yönetimi Belgesi

Sistem Belgelendirme

ce belgesi
CE Belgesi

Ürün Belgelendirme

iso 50001:2018 enerji yönetimi belgesi
ISO 50001 Enerji Yönetimi Belgesi

Sistem Belgelendirme

kaldırma iletme ekipmanları periyodik kontrolü
Kaldırma İletme Ekipmanları Periyodik Kontrolü

Periyodik Kontroller ve Muayene