GOST-R Rusya Kalite Belgesi

GOST-R Belgesi Nedir ?

GOST-R Belgesi Nedir ?

Ülkeler kendi normlarını oluşturup uluslar arası ticarette, uluslar arası standartlar gibi kendi standartlarını aramaktadırlar.

Ülkemizde üretim standartları noktasında nasıl ürünlere standartlar oluşturulmuş ve bu standartlara uygunluk ve sertifika aranmakta ise buna benzer bir yapıda Rusya ülkesi için geçerlidir. Bu Sertifika Rusya ile ticarette gerekli olan ürün sertifikasıdır. Rusya ülkesinde toptan ve perakende ticareti yapılan her mal, mamul için ürün kalite sertifikası düzenlenmesi zaruridir. Ülkemiz Standart Teşkilatı TSE’ nin verdiği TSE belgesi yapısında ve özelliklerinde olan sertifikalar Rusya'da ilgili malın satışını yapmak için ön şart olarak istenmektedir. Rusya’ ya yapılan ithalatın ve ihracatın yani ticaretin güvenli ve yasal yolu Rusya’ ya satacağınız yada satmayı düşündüğünüz ürünlere GOST-R sertifikasını almanız gerekmektedir. Bu sertifika ile Rusya standartlarına da uygunluğunuzu tescil etmiş sayılmaktasınız.

GOST-R Sertifikası bulunmayan ürünlerin ülkeye yasal yoldan girmesi mümkün değildir, muhakkakki bu sertifikanın temini gereklidir. Ancak yasal olmayan usullerle yada bi şekilde Rusya’ ya ürününüzü soksanız bile ürünlerinizin ucuz pazarlar haricinde satılması zor gözükmektedir.

Türkiye üretin sektörü kendi üretimi, merkezi, şubesi v.b. Rusya'da olsun veya olmasın, Rusya’ ya bir mal satıyorsa ticaretinin belli bir aşamasında kendini zorlayacak, yasal işlemleri, sertifika almayı, marka tescilini yaptırma yoluna ister istemez gidecektir. Rusya’ da 97’ li yıllarda yaşanan büyük krizin etkileri tamamen geçmiş, ülkenin ihracat gelirleri artmış, bu nedenle ithalatı yapılan tüm ürünlerde kaliteli ürün ve kalite konusu daha çok önem kazanmıştır. Ülke ürün kalite anlayışını standartlaştırmış ve 1 Ekim 2000 tarihinden itibaren ülkeye bu standartların dışında ürün kabul etmemeye başlamıştır. Rusya gümrüklerinden sertifikasız ürünlerin geçişi yasaklanmıştır.

Türkiye’ den giden ürünlerde eğer sertifika eksik ise yani Rusya'ya sertifikasız olarak satılan ürünler varsa gümrükte ithalatçı Rus firması tarafından mecburen sertifika alınmaktadır, bu da Rusya’ daki müşteri tarafından şikayet sebebi veya fiyat düşürme nedeni olmaktadır.

Rusya, ülkesine mal satmak ticaret yapmak isteyen ülkeler ve firmalardan bu sertifikaya adapte olmalarını istemekte ve bu sertifikayı duyurmaya çalışmaktadır.

Rusya Standartlarına uygun olduğunu bu sertifikalar ile kanıtlanmış olan mallar gümrüklerden daha kolay geçmekte, iç piyasada üst kategorideki mağaza ve marketlerde satılma fırsatları bulmaktadırlar. Bu da "Türk Malı İmajı"nın değerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. En önemlisi ürünlerimiz, marka ve kalite değeri olmayan uzak doğu ucuz ürünleri algısından kurtarılmakta ve markalaşma yolunda da Türk ürünlerine değer kazandırmaktadır. Sonuç olarak ta daha iyi fiyatlarla ve değerinde satılmaktadır.

GOST-R Sertifikası, Rusya Standart teşkilatı eski adı GOSSTANDART, yeni adı "Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Kurumu" ( Rusya Devlet Standartları ) yetki verdiği, konularında uzman olmuş kuruluşlar tarafından verilmektedir. İntersistem Teknik, irtibatınız halinde sizlere bu hizmetleri vermektedir. İhtiyacınızı sözleşmeye bağladığınız takdirde müracaatınız hemen yapılacak, Rus uzmanlar üretim yerinizde denetleme yapacaklar ve 30-45 günde sertifikanız hazır olacaktır. Ancak bu süre numunelerin laboratuvarlara gecikmesiz ulaştığı durumda verilmektedir.

Buradaki avantajınız konunuz ne kadar özel bir konu olursa olsun Moskova'daki sertifika veren tüm yetkili kuruluşların elinizin altında olmasıdır.

Rusya’ da ticaret yapmak ve ürün satmak için orada olmanız veya orada ticaret yapmanız şartı bulunmamakla beraber, Rusya'ya mal satma konusuna niyetli dahi olsanız Rus uzmanları fabrikanıza getirerek ve 3 yıl için kalite sertifikanızı alarak ticari şansını artırabilirsiniz.

Ürünlerimi Rusya'ya satıyorum, sertifikaya da ihtiyacım olmuyor yaklaşımı içindeyseniz bilmelisiniz ki sizin ürünlerinizi alan kuruluşlar sizin adınıza orada bu standartlara göre değerlendirme yaptırmakta ve sizin ürünlerinize sertifika düzenlettirmektedirler. Belgelendirme düşünmeniz ve Rusya pazarında sürekli ve kalıcı olmanız en önemlisi de Rusya’ da değer kazanabilmeniz için gerekliliktir.

GOST-R Çeşitleri Nedir ?

Rusya Standardı GOST-R Sertifikasını ihtiyacınıza uygun kriterlere görede almanız mümkün. Standartta size uygun muhakkak bir sertifika alım şartı mevcuttur. Aşağıda bu şartlarla ilgili bilgiler yer almaktadır.
Parti bazında bir kereye mahsus sertifika :...

Devamı...

GOST-R Belgesi Nerelerde Kullanılır ?

GOST-R Belgesi, Rusya'da, Beyaz Rusya'da, Kazakistan ve Türki Cumhuriyetlerde, firmanıza;
ISO ve TSE belgeleri gibi Güvenirlik, Değer, Kalite ve Prestij sağlamaktadır.
GOST-R Belgesinin Resmi olarak geçerli olduğu ülkeler :...

Devamı...

GOST-R Başvurusu Nasıl Yapılır ?

GOST-R Sertifikasını almak için öncelikle parti başına mı, yani 1 yıllık mı, 3 yıllık mı belgelendirme yapılma kararınızı vermelisiniz. Bu karar verildikten sonra Aşağıda belirtilen evraklarla firmamıza başvuru yapmanız belgeye ulaşmanızı sağlayacaktır;...

Devamı...

GOST-R Alt Yapısındaki Diğer Belgeler Nelerdir ?

1-Hijyen Sertifikası,
2-Red Mektubu, Gost-R gerektirmeyen ürünSertifikası,
3-Rostekhnadzor (RTN) Belgesi...

Devamı...

Popüler Hizmetler

doğal gıda belgesi
Doğal Gıda Belgesi

Ürün Belgelendirme

akredite helal belgesi
Akredite Helal Belgesi

Gıda Belgelendirme

iso 9001 kalite belgesi
ISO 9001 Kalite Belgesi

Sistem Belgelendirme

iso 13485:2016 medikal cihazlar belgesi
ISO 13485 Medikal Cihazlar Belgesi

Sistem Belgelendirme

iso 14001:2015 çevre yönetim belgesi
ISO 14001 Çevre Yönetimi Belgesi

Sistem Belgelendirme

ce belgesi
CE Belgesi

Ürün Belgelendirme

iso 50001:2018 enerji yönetimi belgesi
ISO 50001 Enerji Yönetimi Belgesi

Sistem Belgelendirme

kaldırma iletme ekipmanları periyodik kontrolü
Kaldırma İletme Ekipmanları Periyodik Kontrolü

Periyodik Kontroller ve Muayene