Eco Friendly (Çevre Dostu) Etiketi

Ürün veya hizmet için; Çevreye zarar vermeyen veya en az zarar veren, ekolojik; çevre ve eko sistem dostu, güvenli ve güvenilir, tüketici memnuniyeti sağlayan, NSO-NAP 3 Eco Label Standardı kriterlerini karşılayan Tip I türü etiketlere "Çevre Dostu Etiket" ya da “Eco Friendly Belgesi” denir.

Eco Friendly Etiketi; Ürün içeriğinin ve üretim süreçlerinin tehlikeli olmadığını, risk oluşturmadığını ve kaynakların verimli kullanımı ile ekosistemi koruma çabasını tüketiciye beyan eden bağımsız bir etikettir. Tüketicinin tercihi ve Dünya’ nın geleceği için de önemli bir gerekliliktir.

Etiket; Kuruluşların çevreci, sürdürülebilir ve çevre dostu bir marka kavramını sunma yollarından biridir.

İnsanoğlunun mücadele etmesi gereken en önemli problemlerinden; İklim değişikliği ve çevre kirliliği sorunları, sürdürülebilir bir çevre yaklaşımını riskli hale getirmiş ve bu risklerin önüne geçebilmek için de çevre dostu ürünlerin üretilmesini ve kullanılmasını mecburi kılmıştır. Bu mecburiyetin gereklerini yerine getirmek ve tüketim alışkanlıklarını bu yönde değiştirmek için ürün ve hizmetlerin ayırt edilmesinde ve işaretlenmesinde bu etikete ihtiyaç vardır.

NSO-NAP 3 Eko Etiket Standardı; çevre dostu etiketi veya Eco Friendly Belgesinin gereklilikleri karşılamada ve etiketlemede, rehberlik eder. Standardın çıktısı olan, Eco Friendly Etiketi; Küresel ekonomilerde ve pazarda, çevreci, ekolojik, yeşil ve sürdürülebilir ürünleri ayırt etme konusunda, tüketicilere ve pazara güvence sağlayarak disiplin ve temel oluşturur. Gönüllülük prensibine dayalı, sürdürülebilir bir işaret olan Çevre Dostu Etiketi, NSO-NAP 3 standardı gereklilikleri ile birlikte, ürünlerinin çevre üzerindeki etkisini ortadan kaldırmayı ya da en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Uygulama neticesinde; Yeniden Kullanım ve Geri Dönüşüm, Kaynakların Korunması, Enerjinin Korunması, Atık Arıtma, Çevre Koruma, Sürdürülebilirlik ve Sağlıklı bir Ekosistemin oluşumuna katkı sağlanmış olur.

Çevre Dostu Etiket (Eco Friendly Etiketi); Canlılara ve ekosisteme zarar vermeyen, konvansiyonel, geleneksel, yalın vb. üretim ile üretilen ürünler ile ve tarım ürünlerinde, katkı maddesi ve yöntem kullanmadan üretilen, kontrollü ve sertifikalı tüm ürünlerin NSO-NAP 3 Ecogloballabels Standardı'na (Eco Label Standard) uygun olduğunu gösteren nitelikli bir çevre sembolüdür.

Çevre Dostu Eco-Friendly Etiketi, üreticilere Çevre Mevzuatına uyum konusunda yardımcı olabileceği gibi, küresel katılım ile mutabakat sağlanan, iklim ve çevre anlaşmalarının gerekliliklerini karşılamada kamu otoritelerine ve işletmelere avantajlar sağlayabilir.iso-9001-belgesi-populer-hizmetler
ISO 9001 Belgesi
Belgelendirme
helal-belgesi-popular-hizmetler
Helal Belgesi Belgelendirme
iso-27001-belgesi-populer-hizmetler
ISO 27001 Belgesi Belgelendirme
vegan-belgesi-populer-hizmetler
Vegan Belgesi Belgelendirme
dogal-gida-belgesi-populer-hizmetler
Doğal Gıda Belgesi Belgelendirme
iso-22000-belgesi-populer-hizmetler
ISO 22000 Belgesi Belgelendirme
iso-14001-belgesi-populer-hizmetler
ISO 14001 Belgesi Belgelendirme
Kalitenizi "Tescillemek" ister misiniz ?