Eco Naturallabel (Eko Doğal Etiketi)

Farklı üretim sektörlerinde yer alan üreticilerin, NSO-NAP 3 (Ecogloballabel) Eco Label Standard gereklilikleri, doğal ve ekolojik hassasiyeti ile üretilen ürünlerinin tanımlanmasında ve ayırt edilmesinde kullanılan, doğal çevre dostu olarak nitelendirilerek tescillenen ürün işaret ve sertifikasına, "Eko-Doğal Etiket" ve "Eko-Doğal Belgesi" denir.

NSO (Uluslararası Doğal Standartlar Organizasyonu), küresel talepleri karşılamak için NSO-NAP 1 ve NSO-NAP 3 Standartlarının gerekliliklerini göz önünde bulundurarak Eko-Doğal Etiket uygulamalarında geliştirmiş ve kullanıma sunmuştur.

Çevre dostu olan doğal ürünü ayırt etmek, kolay seçim için tasarlanmış, gönüllü olarak tercih edilen, Eko-Doğal Etiket, üretici ve tüketicilerin ortak çevre bilincini oluşturarak global pazarlar için de ekonomik bir araç haline gelmiştir.

Eko Etiket lerde olduğu gibi eko doğal kontrol gereksinimlerinde de; "Kaynak kullanımı, Kaynakların Tüketimi, Doğal Kaynak Yönetimi, Çevre (toprak, su ve hava) Kirliliği, Enerji Yönetimi ve Tüketimi, Atık Yönetimi, Biyo-çeşitlilik, Ekosistem Sağlığı & Güvenliği ve İnsan Sağlığı" parametreleri dikkate alınır.

Ekolojik doğal ürün etiketleme süreci; başvuru değerlendirme, saha denetimi, üretim/hizmet yönetimi uygulamaları incelemesi, tescil-onay süreci, sertifikasyon ve lisanlı etiket tanımlanması ve yayınlanması şeklindedir.

Saha Denetim kararı; Yetkili-Lisanslı Belgelendirme Kuruluşlarının, çevre ve gıda uzmanlarından oluşan komitesinin inisiyatifi ile alınmaktadır. Her başvuru için saha denetimi yapılmayabilir.

Etiketlemede; NSO-NAP 1 Doğal Ürün Belgesi-Standart, NSO-NAP 3 Eko Etiket Belgesi-Standart, ISO 22000 Belgesi-Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 14001 Belgesi - Çevre Yönetim Sistemi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi vb. ilgili ürün belgelendirme ve yönetim sistemleri standartlarının uygulamaları ve kayıtları değerlendirilmektedir.

Eko-Doğal Etiket; çevre dostu doğal ürünleri/hizmetleri ayırt edici ve nitelikli hale getirmenin yanı sıra, üretici kuruluşların bilinirliğine, itibarlarının gelişimine ve prestijlerine destek olarak çevreci bir markanın da ortaya çıkarılmasını sağlayabilir.

Doğal Eko Etiket, Tip I türünde bir etikettir.iso-9001-belgesi-populer-hizmetler
ISO 9001 Belgesi
Belgelendirme
helal-belgesi-popular-hizmetler
Helal Belgesi Belgelendirme
iso-27001-belgesi-populer-hizmetler
ISO 27001 Belgesi Belgelendirme
vegan-belgesi-populer-hizmetler
Vegan Belgesi Belgelendirme
dogal-gida-belgesi-populer-hizmetler
Doğal Gıda Belgesi Belgelendirme
iso-22000-belgesi-populer-hizmetler
ISO 22000 Belgesi Belgelendirme
iso-14001-belgesi-populer-hizmetler
ISO 14001 Belgesi Belgelendirme
Kalitenizi "Tescillemek" ister misiniz ?