Eco Tradelabel (Eko Ticaret Etiketi)

Global pazarda faaliyet gösteren, Ekolojik Üretim ve Hizmet iddiasında bulunan kuruluşların, ürün ve hizmetlerinin ayırt edilmesinde; NSO-NAP 3 (Ecogloballabel) Eko Etiket Standardı gerekliliklerine uygunluğun sağlanması ile gerçekleştirilen, çevre dostu ürün/hizmet tesciline, "Eko Ticaret Etiketi" veya "Ekolojik Ticaret Belgesi/Sertifikası" denir.

NSO (Uluslararası Doğal Standartlar Organizasyonu), Uluslararası Ekolojik Ticaret İşaretlemesi taleplerini karşılamak için NSO-NAP 3 Standart gereklilikleri ile oluşturduğu, Tip I türü etiket çeşididir.

Çevre dostu ticari faaliyetleri ayırt etmek amacı ile oluşturulan, gönüllülük ilkesine dayanan Eko Ticaret Etiketi, ortak çevre bilincinin geliştirmesi ve artırılmasına katkı sağlar. Ürün, Hizmet üreticileri ve tüketicilerin farkındalığına hitap eden etiket; ekolojik ticarette, Katılımcıya ve pazara dayalı bir ekonomik sembol haline gelmiştir.

Diğer Eko Etiketlerde olduğu gibi eko ticaret etiketi kontrol gereksinimleri; "Kaynak kullanımı, Kaynak Tüketimi, Doğal kaynak yönetimi, Çevre (toprak, su ve hava) kirliliği, Enerji yönetimi ve tüketimi, Atık yönetimi, Biyo-çeşitlilik, Ekosistem sağlığı ve insan sağlığı" konularının uygunluk değerlendirme kontrolleri ile karşılanır.

Eko-ticaret etiketleme sürecinde ürün veya hizmetin türüne göre saha denetimi gerekli olmayabilir. Saha Denetim kararı; Yetkili-Lisanslı Belgelendirme Kuruluşlarının, çevre ve gıda uzmanlarından oluşan Belgelendirme Komitesinin inisiyatifi ile alınmaktadır.

Etiketlemede; NSO-NAP 3 Eko Global Etiket Standardı, ISO 9001 Belgesi - Kalite Yönetim Sistemi (KYS), ISO 14001 Belgesi - Çevre Yönetim Sistemi, ISO 50001 Belgesi - Enerji Yönetim Sistemi vb. ilgili ürün ve yönetim sistemleri uygulama ve kayıtları kullanılmaktadır.

NSO-NAP 3 GLOBAL EKO TİCARET ETİKETİ; Ürün ve hizmetleri ayırt edici özellik ve nitelik kazandırmasının yanı sıra, ticarete taraf olan şirketlerin bilinirliğine, itibar ve prestij kazanımlarına ve tüketici güvenine katkı sağlayan, Çevre Dostu bir ticaret işaretidir...iso-9001-belgesi-populer-hizmetler
ISO 9001 Belgesi
Belgelendirme
helal-belgesi-popular-hizmetler
Helal Belgesi Belgelendirme
iso-27001-belgesi-populer-hizmetler
ISO 27001 Belgesi Belgelendirme
vegan-belgesi-populer-hizmetler
Vegan Belgesi Belgelendirme
dogal-gida-belgesi-populer-hizmetler
Doğal Gıda Belgesi Belgelendirme
iso-22000-belgesi-populer-hizmetler
ISO 22000 Belgesi Belgelendirme
iso-14001-belgesi-populer-hizmetler
ISO 14001 Belgesi Belgelendirme
Kalitenizi "Tescillemek" ister misiniz ?